Podsumowanie akcji Pola Nadziei 2020/2021

zdjęcia na stronę (5)

Pola Nadziei to kampania, która ma na celu ciągłe uwrażliwianie serc na potrzeby osób chorych i cierpiących. Zawiera w sobie edukację, promocję idei hospicyjnej i zbiórkę funduszy na rzecz hospicjum. W tym roku podsumowanie odbyło się na Pikniku Rodzinnym „Spotkajmy się” 18 lipca 2021 r. w miechowskim Parku Miejskim.

W finale akcji Pola Nadziei 2020/2021 uczestniczył ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, jako gospodarz imprezy oraz przedstawiciele władzy: Pan Paweł Osikowski – wicestarosta Powiatu miechowskiego, Pan Dariusz Marczewski – Burmistrz Gminy i Miasta Miechów, Pan Andrzej Banaśkiewicz – Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Miechów. Swoją obecnością zaszczycił ks. Franciszek Siarka – Proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie.

Co ważne w wydarzeniu uczestniczyli wszyscy kierownicy z Zespołu Placówek Opiekunczo-Leczniczych Caritas: Pani Monika Kozieł – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Miechowie; -Pani Małgorzata Kobińska – Kierownik DPS Caritas Dom Kombatanta w Miechowie; Pani Agata Dulba – kierownik Stacji Opieki Caritas w Miechowie; Pani Danuta Zaklikiewicz – kierownik Stołówki Caritas w Miechowie


Niech będzie to pięknie spotkanie, po tak długiej przerwie, bo każdy z Nas tego potrzebuje. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, jako znak naszej wdzięczności za dobro, jakie doświadczamy każdego dnia. Miniony rok, a nawet dłużej, to czas szczególnie trudny dla wszystkich placówek medycznych, również dla nas. Dlatego wartością dzisiejszego dnia jest bycie razem. – Wprowadziła zebranych kierownik Hospicjum, s. Benedykta Magdalena Majzner.

– Tegoroczne hasło naszej akcji Pola Nadziei brzmi: „Razem możemy więcej”, zdanie, które mieści w sobie współpracę, zaufanie i chęć przebywania z innymi. – dodała.

Dnia 18 lipca br. przygotowaliśmy wiele atrakcji, z których mogli korzystać przybyli goście, rodziny, przyjaciele hospicjum. Piknik Rodzinny „Spotkajmy się” to był czas dla nas wszystkich – na spotkanie, które w ostatnich miesiącach jest ograniczane.

To piękne, że w wydarzenie włączyli się ludzie, którzy z chęcią dali coś od siebie. Wata cukrowa, którą przygotowywał Pan Dariusz Janoszka a wzdłuż alejki Wolontariusze hospicjum przygotowywali lemoniadę i kiełbaskę z grilla. Miedzy basenem a Pałacykiem ogrodnika czekali Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie, którzy przygotowali sporo edukacyjnych pokazów. Za ubarwianie twarzy najmłodszych odpowiedzialna była Pani Elżbieta Krysa, tuż obok można było zakupić wspaniałe prace podopiecznych Zakładu Aktywności Zawodowej w Witowicach. Wolontariusze hospicjum zachęcali również do zachwycania się pracami Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Miechowie. Koło stawu, swoje stanowisko do plenerowej, fotograficznej sesji rodzinnej przygotowała Natalia Kyzioł – Zatrzymaj Chwilę. Warto było poszukać kolorowej okrągłej chusty, ponieważ wolontariuszka Magdalena bawić się będzie z dziećmi, rodzicami w integracyjne, kreatywne zabawy.

Nie zabrakło Kubusia Puchatka, który wpadł w odwiedziny, prosto z sali Zabaw RIO w Miechowie Dziękujemy za wspaniałą balonową dekorację Pani Dominice Natkaniec.

Ostatni rok, a nawet dłużej był trudny, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Jednakże wykorzystując siłę Internetu, mediów, udało się zdziałać naprawdę dużo. Edukacja, Spotkania, kwesty, ciągłe opowiadanie o idei hospicyjnej. Wielość działań i odwiedzin w różnych zakątkach pomogło w zebraniu wspaniałej – zapewniał koordynator wolontariatu Kacper Idzik.

W ramach 18 edycji Pola Nadziei miechowskie Hospicjum zebrało blisko 200 tys. złotych.

Pola Nadziei to nie tylko to, co widać podczas finału, czyli w tym roku na Pikniku Rodzinnym „Spotkajmy się”. To coroczna akcja, którą zaczyna się od posadzenia cebulek żonkili, które przez zimę obumierają, by na wiosnę zakwitnąć – jako symbol przejścia hospicyjnego. W ramach przedsięwzięcia organizuje się zbiórki, happeningi, spotkania edukacyjne, przedstawiciele opowiada o idei hospicyjnej a w ostatnim czasie wiele inicjatyw działo się w Internecie. Przedsięwzięcie zaczęło się otwarciem Kawiarenki „Dwa serca” i inauguracją 18 edycji Pola Nadziei. Kawiarenka stała się miejscem spotkań chorych, ich rodzin, wolontariuszy. Posłużyła także do zdalnych łączeń z oddziałem dla rodzin, które nie posiadały sprzętu komputerowego. Na jesieni grupa wolontariuszy Hospicjum Caritas w Miechowie uczestniczyła w debacie Oksfordzkiej pt. „Wolontariat w czasie pandemii ma sens” w roli opozycji wygrała debatę. W Grudniu 2020 roku miała miejsce Akcja „daj oddech’, podczas której wirtualnie zbierano pieniądze na zakup koncentratora tlenu. Kolejnymi wydarzeniami zaproponowanym przez wolontariat były przedsięwzięcia takie jak: Wyczytaj Nadzieję”; „Życzę Ci”; „Hospicjum to…”; „Przytul Sercem”; „Życzę Ci”; „Dodaj Nadzieję”. Lekcje o życiu w Hospicjum, czyli spotkania podczas lekcji wychowawczych online z uczniami szkół czy przedszkolakami w salach to ważny element działalności w trakcie kampanii. Pracownicy Hospicjum chętnie włączali się w akcje społeczne, takie jak: Kilometry zdrowia dla dzieciaków, Stopy ogrzane miłością, czy Rozpal nadzieję – szczegóły na stronie internetowej miechowskiego hospicjum.

– Podsumowanie nie może odbyć się bez podziękowania tym, z którymi naprawdę możemy więcej. W tym momencie chcielibyśmy wręczyć nagrodę, którą przyznawać będziemy przez kolejne lata – zapowiedziała s. Kierownik.

Przez twe Ręce”, to wyróżnienie przyznawane dla osób wspomagających służbie chorym i cierpiącym – w tym roku postanowiliśmy przyznać 3 wspaniałym ludziom. Nagrodę wręczał ks. Dr Stanisław Słowik – Dyrektor Kieleckiej Caritas. Laureatami zostali: Pani Renata Jagiełka, Pan Damian Zegadło i Pan Dariusz Marczewski a Nagrodę Szczególną zespół hospicyjny podarował Pani Bernadecie Kuler i Panu Krzysztofowi Sobocie.

Kolejnym punktem części oficjalnej były podziękowania dla Wolontariuszy i fundującym atrakcje dla zebranych w parku.

Gospodarze wielokrotnie zaznaczali wsparcie i udział osób czy instytucji, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć a byli to: Dariusz Janoszka; Firma Wołoch; Sala Zabaw RIO ;Natalia Kyzioł – Zatrzymaj Chwilę; Dominika Natkaniec – „BalonowaOna” ;„Społem” Powszechna Spółdzielnia w Miechowie; Państwowa Straż Pożarna w Miechowie; Stowarzyszenie Motocykliści – Świętokrzyskie; Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Miechowie; Zakładu Aktywności Zawodowej w Witowicach; Pani Elżbiety Krysy; Schronisko Brata Alberta w Miechowie; Zespół, które skład tworzli mieszkańcy Miechowa (Ania, Damian, Marcin); Zespół Zirkus; Urząd Gminy i Miasta Miechów; Centrum Kultury i Sportu w Miechowie.

Ostatnimi elementami programu był happening wypuszczania żółtych balonów napełnionych helem – jako symbol Nadziei. A później przy altanie odb się koncert Zespołu Zircus, w trakcie którego pojawiła się niespodzianka, czyli efektowny wjazd motocyklów, „Motocykliści – Świętokrzyskie”.

Prowadzący podziękowali wszystkim zebranym i zapewnili, że Pola Nadziei każdego roku tworzą wszyscy wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, tym bardziej człowieka cierpiącego, który jeszcze bardziej potrzebuje wsparcia. Życzyli dobrej zabawy i zaprosili do udziału w kolejnej edycji kampanii.

DSC_0925-min DSC_0912-min DSC_0902-min DSC_0870-min DSC_0868-min DSC_0855-min DSC_0847-min DSC_0842-min 30-min 27-min 26-min 13-min