32. Światowy Dzień Chorego

Nie jest dobrze, by człowiek był sam.” Co roku 11 lutego przeżywamy Światowego Dnia Chorego, który poświęcony jest refleksji nad doświadczeniem choroby oraz modlitwie za chorych i ich opiekunów. Tego dnia, zwrócono uwagę, że należy leczyć nie tylko choroby naszej fizyczności, ale także duchowości i psychiki kładąc nacisk na wspólnotowość życia oraz przeciwdziałanie samotności.

Obchody w Miechowie zainaugurował ks. Bp Andrzej Kaleta odwiedzając chorych w naszym hospicjum Caritas oraz pensjonariuszy w DPS „Domu Kombatanta” – placówki, które na co dzień są blisko człowieka chorego. O godzinie 13:00 w Bazylice Grobu Bożego została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył biskup. Towarzyszyli mu księża: Proboszcz miechowskiej parafii Franciszek Siarek, ksiądz Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Decyzji Kieleckiej oraz ksiądz Zbigniew Wójcik – dyrektor oddziału miechowskiej Caritas.

Podczas Mszy Św. odbyło się namaszczenie chorych oraz udzielono błogosławieństwa „lurdzkiego”, manifestując tym samym wiarę w moc modlitwy i sakramentów.

„W tym dniu modliliśmy się nie tylko za chorych, ale także za tych, którzy na co dzień opiekują się chorymi i za wszystkich tych, dla których bliska jest człowiek chory i cierpiący” – podkreślił biskup Andrzej Kaleta.

Obchody 32. Światowego Dnia Chorego w Miechowie nie tylko stanowiły okazję do duchowego wsparcia i modlitwy, lecz także do wyrażenia solidarności z osobami dotkniętymi chorobą oraz ich rodzinami. Warto byśmy usłyszeli jeszcze raz: nie jest dobrze, by człowiek był sam, dlatego starajmy się leczyć, także przez leczenie relacji.