Odwiedziny Biskupa Jana Piotrowskiego

zdjęcia na stronę (1)

 

Niedziela Miłosierdzia, czyli pierwsza niedziela po Wielkanocy jest szczególnym świętem w Caritas. Tego dnia, do naszej wspólnoty hospicyjnej zawitał ks. Jan Piotrowski – Biskup Kielecki wraz z księdzem Stanisławem Słowikiem – dyrektorem Caritas Kieleckiej. Celem spotkania była wspólna modlitwa i błogosławieństwo Pasterza Kościoła kieleckiego.

 

 

 

Wielkość dzisiejszego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Pan Jezus z nim związał. „Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia – powiedział Pan Jezus – ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 300). „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; (…) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat” (Dz. 699).

Obchody białej niedzieli zaczęliśmy od Koronki do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Dyrektor Caritas Kieleckiej a później nastąpiło oficjalne przywitanie księdza Biskupa przez kierownika Hospicjum, siostrę Benedyktę – Magdalenę Majzner. Podczas Eucharystii modliliśmy się za wszystkich pracowników, wolontariuszy i podopiecznych placówek Caritas Kieleckiej.

Dla człowieka o sercu otwartym na Boże działanie miłosierdzie jest czymś doświadczalnym, osobistym i bliskim, niosącym nadzieję i uzdrowienie. Źródłem tego miłosierdzia  oraz jego najdoskonalszą osobą jest Jezus Chrystus. – mówił ksiądz Biskup podczas homilii do zgromadzonych w kaplicy oraz uczestniczących za pomocą łączenia audiowizualnego wiernych. Biskup Ordynariusz zaprosił również do ciągłego odnajdywania pokoju w sercu, ponieważ – jak zaznaczył – wszystko zaczyna się w naszym sercu, nawiązując do słów, które skierował Pan Jezus do Apostołów.

„Zgromadziła nas dzisiaj wdzięczność Bogu za Jego Niezgłębione Miłosierdzie” – takimi słowami siostra kierownik zwróciła się do biskupa.

– Obecność Księdza Biskupa wśród nas jest również tego wyrazem, bo zwłaszcza w dobie panującej pandemii trzeba nam szczególnie wychodzić naprzeciw tym, którzy Jego Miłosierdzia doświadczają właśnie przez nasze ręce i serca. Pandemia skupia naszą uwagę tylko w jednym kierunku, ale nie wolno nam zapomnieć o setkach ludzi chorych i cierpiących z powodu różnych innych chorób. Większość zmaga się z ogromnym poczuciem samotności z powodu braku kontaktu z innymi. Pandemia zabrała naszym chorym przede wszystkim obecność drugiego człowieka, dlatego bardzo dziękuję za obecność Księdza Biskupa, która jest wyrazem ogromnej troski o ludzi chorych i cierpiących. – kontynuowała siostra Benedykta.

Na koniec Przełożona sióstr Albertynek pracujących w hospicjum poprosiła o pasterskie błogosławieństwo dla 49 Mieszkańców Domu Kombatanta, 33 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, 170 osób korzystających każdego dnia z Charytatywnej Stołówki Caritas, ponad 4000 zadeklarowanych pod opiekę środowiskową w Stacji Opieki Caritas, 45 pacjentów Hospicjum stacjonarnego i domowego oraz 106 pracowników naszego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Leczniczych Caritas w Miechowie.

Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i inicjatywę, by Niedziela Miłosierdzia skupiła zaangażowanych w działo Caritas Kieleckiej właśnie w hospicyjnej kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać!

DSC_0274-min DSC_0247-min DSC_0250-minDSC_0265-min

DSC_0258-minDSC_0251-min DSC_0259-minDSC_0248-min