Wspólna modlitwa za dar Ich życia

Msza Święta za zmarłych podopiecznych naszego hospicjum jest wyrazem naszego szacunku i pamięci dla Zmarłych jak również zapewnieniem dla Rodziny, że w okresie żałoby nie są sami i zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie. „Twoje życie było dla mnie darem” – myśl przewodnia tegorocznego spotkania.

Sobota, 19 listopada 2022 r. okazała się być szczególną datą. Rodziny Zmarłych podopiecznych naszego hospicjum, Personel, Wolontariusze, Przyjaciele i wszyscy związani, zebraliśmy się w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie, by podziękować za każde życie człowieka, któremu towarzyszyliśmy w ostatnim etapie przebywania w miechowskim domu hospicyjnym Caritas.

Dokładnie o godzinie 12:30 Siostra Benedykta Majzner – kierownik Hospicjum rozpoczęła od refleksji o życiu, przemijaniu i darze, jakim jest każdy człowiek. Później ks. Zbigniew Wójcik – Kapelan hospicyjny zainaugurował modlitwę wspominającą wszystkich Zmarłych – każdej grupie wyczytywanych nazwisk towarzyszył niesiony przez całą świątynię znicz i śpiew Chóru Bazyliki Grobu Bożego. Następnie o godzinie 13:00 uroczyście rozpoczęliśmy Mszę Świętą, do której kilkoma ważnymi zdaniami zaprosił ks. Kan. Franciszek Siarek – Proboszcz parafii Miechów. Eucharystii przewodniczył i co ważne skierował do nas słowo Ojciec Rafał Scibiorowski – Opat Zakonu Cystersów z Jędrzejowa oraz zaszczycił nas swoją obecnością na wspólnej modlitwie ks. Jacek Wójcicki – Proboszcz parafii Czaple Wielkie.

Podczas Mszy Świętej ważnym i symbolicznym gestem złożyliśmy dary, które ofiarowaliśmy jako wyraz naszej wdzięczności. Była to ŚWIECA, symbol obecności samego Chrystusa; bukiet RÓŻY jako wyraz wdzięczności za życie naszych najbliższych; RÓŻANIEC znak towarzyszenia, ponieważ w codzienności hospicyjnej towarzyszymy naszym Pacjentom w tajemnicach ich życia; WODA, napój ubogich, który wyraża naszą wiarę, że Jezus jest prawdziwym źródłem; WINO jako symbol miłości i przyjaźni oraz HOSTIA chleb święty i czysty, który staje się prawdziwym Ciałem Chrystusa. Wszystko ofiarowane przez nieprzypadkowych ludzi: członka Rodziny Zmarłych, Pracownika, Wolontariusza, Siostrę Albertynkę pracującą w Hospicjum.

Na koniec uroczystości ks. Zbigniew Wójcik podziękował wszystkim za udział, wspólną modlitwę, i zaangażowanie w przygotowania oraz zachęcił, by każda z Rodzin zabrała ze sobą specjalnie przygotowany znicz a następnie zapaliła go na grobie, jako zwieńczenie Mszy Świętej w Bazylice Grobu Bożego.